Változnak a járulékkedvezmények júliustól
2007.04.18. 14:36
2007. évi XIV. törvény révén jelentős mértékben módosulnak július 1-jétől a járulékkedvezmények.
START KÁRTYA
Kiváltására az jogosult, aki - a huszonötödik életévét, felsőfokú végzettség esetén a harmincadik életévét még nem töltötte be, és - tanulmányait befejezte, vagy megszakította, és - a tanulmányainak befejezését követően első ízben létesít foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt vagy ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyt, és e jogviszony létesítését megelőzően megbízási szerződés, vállalkozási szerződés alapján vagy egyéni vállalkozóként sem végzett munkát.
A foglalkoztatásra irányuló jogviszony első ízben történő létesítésének megítélése szempontjából figyelmen kívül kell hagyni a tanulói és a hallgatói jogviszony mellett fennálló, illetve az iskolai szünet időtartama alatt létesített foglalkoztatásra irányuló jogviszonyokat, továbbá a tanulói és a hallgatói jogviszony megszűnése után alkalmi munkavállalói könyvvel létesített jogviszonyt.
Kedvezmény változatlanul: - tételes EHO alóli mentesítés, - a 3% munkaadói + 29 tb. járulék helyett első évben 15% második évben 25% járulék fizetése.
A munkaadó a járulékkedvezményt alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal esetében legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér (a továbbiakban: minimálbér) másfélszeres, felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal esetében a minimálbér kétszeres összegének megfelelő járulékalap után érvényesítheti.
START PLUSZ KÁRTYA
Kiváltására jogosult - az a személy, aki GYES, vagy GYED vagy GYET, valamint az ápolási díj folyósításának megszűnését követő egy éven (365 napon) belül kíván foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni, vagy aki a gyermek egyéves korának betöltését követően, e gyermek után igénybe vett gyes folyósítása mellett kíván munkát vállalni, feltéve, hogy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem áll, - a tartósan álláskereső.
Tartósan álláskereső: az a személy, akit az állami foglalkoztatási szerv a START PLUSZ, illetve a START EXTRA kártya - külön jogszabályban meghatározott módon történő - igénylésének időpontját megelőző 16 hónapon belül legalább 12 hónapig - az Flt. 58. §-a (5) bekezdésének k) pontjában meghatározott pályakezdő álláskereső esetében 8 hónapon belül legalább 6 hónapig - álláskeresőként nyilvántartott;
Kedvezmények: - tételes EHO alóli mentesítés, - a 3% munkaadói + 29 tb. járulék helyett első évben 15% második évben 25% járulék fizetése.
A foglalkoztató kedvezményt legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér kétszeresének megfelelő járulékalap erejéig érvényesítheti. Ha a munkavállaló munkabére a kötelező legkisebb munkabér kétszeresét meghaladja, az azt meghaladó összeg tekintetében az általános járulékfizetési szabályokat kell alkalmazni.
A kedvezmény abban az esetben érvényesíthető, ha a foglalkoztatás időtartama a harminc napot meghaladja és a munkaidő legalább a napi négy órát eléri.
A GYES melletti foglalkoztatáshoz igénybe vett Start Plusz kártya érvényességi idejének lejártát követően a gyermekgondozási segély folyósításának megszűnését követő foglalkoztatáshoz újabb Start Plusz kártya nem váltható ki. Amennyiben a kártya érvényességi ideje alatt újabb gyermek születik, a következő kártya kiváltására a legfiatalabb gyermekre tekintettel kerülhet sor.
START EXTRA KÁRTYA
Kiváltására az tartósan álláskereső jogosult, aki - az ötvenedik életévét betöltötte, vagy - életkorra való tekintet nélkül legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik.
Kedvezmény: - Első évben: a tételes EHO, a 3 % munkaadói járulék és a 29% társadalombiztosítási járulék alóli mentesítés. - Második évben: a tételes EHO alóli mentesítés, és a 29% tb. járulék + 3% munkaadói járulék helyett 15 százalékos járulékfizetés.
A foglalkoztató kedvezményt legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér kétszeresének megfelelő járulékalap erejéig érvényesítheti. Ha a munkavállaló munkabére a kötelező legkisebb munkabér kétszeresét meghaladja, az azt meghaladó összeg tekintetében az általános járulékfizetési szabályokat kell alkalmazni. A kedvezmény érvényesítésének ebben az esetben is feltétele, hogy a foglalkoztatás időtartama a harminc napot meghaladja és a munkaidő legalább a napi négy órát elérje.
|