Lakáscélú felhasználás SZJA
www.apeh.hu 2007.07.25. 22:47
Az ingatlan és a vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem azon része után, amelyet a magánszemély lakáscélú felhasználásra fordít, lakásszerzési kedvezmény illeti meg.
Tájékoztatás a lakásszerzési kedvezmény igénybevételéről
A személyi jövedelemadóról szóló törvény meghatározza a lakáscélú felhasználás eseteit és az annak igazolására szolgáló dokumentumokat. (...)
A kedvezmény igénybevételének a fentieken túlmenően egyéb –időbeli és személyi feltételei – is vannak.
Időbeli feltétel
A lakáscélú felhasználásnak az ingatlan vagy a vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon vagy az azt követő 60 hónapon belül kell megvalósulnia.
A határidők jogvesztőek, az adóhatóság határidő hosszabbítást jogszabályi felhatalmazás hiányában nem engedélyezhet.
Személyi feltétel
A lakáscélú felhasználás címen kedvezmény akkor érvényesíthető, ha a magánszemély jövedelmét saját maga, közeli hozzátartozója (házastárs, egyeneságbeli rokon, örökbefogadott, mostoha, nevelt gyermek, örökbefogadó-, mostoha-, és nevelőszülő, testvér), valamint volt házastársa részére használja fel.
A rokonsági fokot, korábbi házasságot közokirattal (pl: anyakönyvi kivonat) igazolni kell.
A kedvezmény érvényesítésének módja:
Ha a lakáscélú felhasználás a személyi jövedelmadó bevallás határidejéig megtörtént, a kedvezményt az adóbevallásban érvényesíthető. Amennyiben azonban a lakáscélú felhasználás a bevallás beadásának határidejéig nem valósult meg, akkor az értékesítésből származó adót meg kell fizetni és a lakásszerzési kedvezmény utólag, kérelem, valamint a hozzá csatolt iratok, a felhasználást igazoló iratok benyújtásával igényelhető vissza, amelyről az adóhatóság határozatban dönt.
A továbbiakban a kedvezmény érvényesítéséhez kapcsolódó néhány fontos dologra szeretnénk felhívni a figyelmet:
· Abban az esetben, ha az adózó az ingatlanértékesítésből származó jövedelem után az adót nem fizette meg, az adó megfizetésére pótlékmentes fizetési halasztást kapott, akkor a fizetési halasztás engedélyezéséről szóló határozatban megjelölt határnap leteltét megelőző két hónappal korábban célszerű a lakáscélú felhasználás megvalósulását igazolni. Erre azért van szükség, mert a lakáscélra felhasznált jövedelem utáni adó jóváírásának / törlésének / a napja a jóváírást elrendelő határozat jogerőre emelkedésének napja lesz.
Ha a lakáscélú felhasználás igazolása az utolsó napokban történik meg, akkor a törlésre, jóváírásra a fizetési halasztást engedélyező határozatban megjelölt időpontot követően kerülhet csak sor, ezért a jóváírt személyi jövedelemadó után a késedelmi pótlékot meg kell fizetni. A késedelmi pótlék az adó jóváírásával nem törölhető.
· Amennyiben a lakáscélú felhasználásra fordított összeg, illetve az összeg egy részének finanszírozása hitelből történik, akkor a hitelből fedezett rész sem az ügylet lebonyolításakor, sem pedig a törlesztő részletek megfizetésének arányában nem vehető figyelembe a lakásszerzési kedvezmény alapjaként / ide értve a szoc.pol. kedvezményt, vissza nem térítendő állami támogatást és az áthidaló hitelt is/.
· Ha a lakáscélú felhasználás közeli hozzátartozó részére történt és a beküldött számlák illetve az adásvételi szerződés a közeli hozzátartozó és annak házastársa nevére szólnak abban az esetben csak a közeli hozzátartozó / a meny és a vő nem / tulajdoni hányadával arányos rész fogadható el lakáscélú felhasználás címén.
· A belföldön fekvő lakótelek vásárlása abban az esetben minősül lakáscélú felhasználásnak ha azon a magánszemély vagy közeli hozzátartozója az Szja. tv.-ben meghatározott időtartamon belül lakóingatlant épít vagy építtet és ezt a tényt a jogerős használatbavételi engedéllyel igazolja. A lakótelek vásárlása tehát a jogerős használatbavételi engedély nélkül önmagában nem jogosít a lakáscélú kedvezmény érvényesítésére.
|