Rehabilitációs járadék
kalkulator.hu 2007.07.25. 23:17
Ahogy az a médiumokból ismert, az országgyűlés elfogadta a rehabilitációs járulékról szóló törvényt. Noha a jogszabály még nem került kihirdetésre és csak 2008. január 1-jétől lép hatályba, sokakat érint(het), így nem haszontalan, ha előzetesen a lényegéről röviden ejtünk néhány mondatot
Rehabilitációs hozzájárulásra a jelzett időponttól az jogosult, aki - 50-79 százalékos egészségkárosodást szenvedett és emiatt jelenlegi vagy az egészségkárosodást megelőző munkakörében, illetve képzettségének megfelelő más munkakörben rehabilitáció nélkül nem alkalmas, és - rehabilitálható, és - nem folytat keresőtevékenységet (illetve, ha dolgozik, akkor jövedelme legalább 30 százalékkal alacsonyabb az egészségkárosodását megelőző 4 naptári hónapra vonatkozó jövedelme havi átlagánál és - az életkora szerint szükséges szolgálati időt megszerezte.
A rehabilitációs járadék összege (függetlenül az érintett magánnyugdíj-pénztári tagságától) megegyezik a rokkantsági nyugdíj (III. rokkantsági csoport) összegének 120%-ával.
A rehabilitációs járadék megállapított összegét 50%-kal csökkenteni kell, ha kereső tevékenység folytatása esetén a rehabilitációs járadékban részesülő 3 egymást követő hónapra vonatkozó - a személyi jövedelemadóval és járulékokkal csökkentett - keresetének, jövedelmének havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegének 90 százalékát, illetve annak a megállapítást követően a rendszeres nyugdíjemelés(ek) mértékével növelt összegét, de legalább a mindenkori kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) összegét
A rehabilitációs járadék a rehabilitációhoz szükséges időtartamra, de legfeljebb 3 évre állapítható meg. Ennek megfelelően 2008. január 1-jétől rokkantsági nyugdíjra csak az válik jogosulttá, aki - egészségkárosodása 79 százalékot meghaladó mértékű, vagy - 50-79 százalékos mértékű, ezzel összefüggésben a jelenlegi vagy az egészségkárosodását megelőző munkakörében, illetve a képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas, azonban a rehabilitációs szakértői szerv szakvéleménye alapján rehabilitációja nem és - az életkorára előírt szolgálati idővel rendelkezik, és - az egészségkárosodás következtében kereső tevékenységet nem folytat, vagy keresete, jövedelme legalább 30 százalékkal alacsonyabb az egészségkárosodást megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresete, jövedelme havi átlagánál, és - táppénzben, baleseti táppénzben nem részesül.
Ezzel párhuzamosan szigorodnak a rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés korlátozására vonatkozó szabályok is.
E szerint kereső tevékenység folytatása esetén - a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt el nem érő - nyugdíjas hat egymást követő hónapra vonatkozó - a személyi jövedelemadóval és járulékokkal csökkentett - keresetének, jövedelmének havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegének kilencven százalékát, illetve annak a megállapítást követően a rendszeres nyugdíjemelés(ek) mértékével növelt összegét, de legalább a mindenkori kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) összegét.
A rokkantsági nyugdíjrendszert alapjaiban módosító törvény több átmeneti szabályt is tartalmaz.
Így például: Annak az egészségkárosodást szenvedett személynek, aki 2011. december 31-éig a rá irányadó nyugdíjkorhatárt 10 éven belül eléri, és a rehabilitációs járadékra megállapított jogosultsági feltételeknek megfelel - 2007. december 31-ét követően benyújtott igénybejelentés esetén, valamint - 2007. december 31-én rokkantsági nyugdíjban részesülő személy esedékes felülvizsgálata során kérelmére rokkantsági nyugdíjat kell megállapítani.
A 2007. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személynek a 2008. évben esedékes felülvizsgálata keretében csak az egészségkárosodás mértékét kell vizsgálni. Ennek során amennyiben az egészségkárosodás mértéke a 79%-ot meghaladja - attól függően, hogy mások gondozására szorul-e -, az I., illetve II. csoport szerinti rokkantsági nyugdíjra, amennyiben az egészségkárosodás mértéke 50-79%-os, a III. csoport szerinti rokkantsági nyugdíjra jogosult.
A 2007. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személy kérelmére a 2008. évben esedékes soron következő első felülvizsgálata keretében komplex minősítést kell végezni, ebben az esetben a minősítésben foglaltaknak megfelelő ellátásra jogosult.
|