Mit tegynk a nyugdjpnztri megtakartssal?
hvg.hu 2008.06.04. 10:29
A magnnyugdjpnztrak szorgalmasan gyjtik a pnznket, hogy nyugdjas korunkban jl lhessnk, de mi a teend, ha szeretnnk hozzjutni a megsprolt pnzhez?
A nyugdjas veinket anyagilag rszben megalapoz magn-nyugdjpnztrakbl tbbflekppen is kivehetjk megtakartsainkat.
Hogyan vehetjk ki a pnzt a kasszbl?
Az egysszeg kifizetsre akkor kerlhet sor, ha a pnztrtag felhalmozsi idszakban hal meg, s a kedvezmnyezett kapja meg a sprolt pnzt. Emellett a magnnyugdjpnztrnl annak a tagnak a krsre is trtnhet ilyen kifzets, akinek a nyugdjkorhatr elrsig a klnbz pnztrakban eltlttt s sszeszmtott tagsgi jogviszonya nem haladja meg a 180 hnapot. A 180 hnap szmtsnl - nem teljes naptri hnap esetn - 30 naptri napot kell egy hnapnak tekinteni.
Ha a pnztrtag nem kri az egysszeg kifizetst, akkor jradkszolgltatsra jogosult. A magnnyugdj-rendszerben jradkszolgltats ngy klnbz mdon valsulhat meg. A pnztrtag kaphat "szimpla" letjradkot, kezdetben s a vgn hatrozott idre szl, valamint kett vagy tbb letre szl letjradkot.
A sima letjradk esetben a tag lete vgig kapja a jradkot. Az elejn hatrozott idtartam jradk esetn a tag lete vgig kap jradkot, m ha az ltala meghatrozott idtartam - pldul 10 v - letelte eltt meghal, az ltala jellt szolgltatsi kedvezmnyezett a meghatrozott idtartam vgig mg kapja a jradk sszegt. A vgn hatrozott idtartamos jradk azt jelenti, hogy a tag szintn lete vgig kap jradkot, majd halla utn az ltala jellt szolgltatsi kedvezmnyezett, a tag ltal meghatrozott ideig - pldul 10 vig - kapja tovbb a magszabott sszeget. Az utols esetben, teht a kt vagy tbb letre szl jradk pedig gy mkdik, hogy tag vagy kedvezmnyezettje mindaddig kapja a jradkot, ameddig legalbb egyikk letben van.
Mit mondanak a szakrtk?
Egysszeg kifizetst annak rdemes vlasztania, aki elgedetlen a szmra megllaptott jradk sszegvel. Pldul viszonylag rvid tagsgi idtartama alatt nem halmozdott fel megfelel mrtk megtakartsa, jl kezeli a befektetseket s magas hozammal tudja nllan kamatoztatni pnzt.
letjradkot pedig annak clszer ignybe vennie, aki a nyugdjba vonulsakor j egszsgi llapotban van s letkiltsai is nagyon jk, illetve vrhat letkora jval meghaladja a magyar statisztikai tlagot. Fontos, hogy az letjradk esetben a tag elhallozsakor a pnztr tovbbi szolgltatssal s kifizetssel nem tartozik sem a kedvezmnyezetteknek, sem az rksknek.
A kett vagy tbb letre szl jradk esetn termszetesen addig folystja a jradkot a pnztr ameddig a pnztrtag, vagy kedvezmnyezettje letben van. Itt azonban arra kell figyelni, hogy minl tbb szemllyel kell a pnztrnak kalkullnia, annl alacsonyabb lesz a jradk sszege.
Az elejn s a vgn hatrozott idtartamos jradknl taln kevesebb a bizonytalansgi tnyez, gy a pnztr jobb megkzeltssel kalkullhat, azaz valsznleg magasabb jradk sszeget tud megllaptani, mint a tbb szemlyre szl letjradk esetben. Taln olyanoknak rdemes ignybe venni, akik magasabb egyni szmlval rendelkeznek s elhallozsuk utnra is gondoskodni szeretnnek egy bizonyos idre valamely htramaradt hozztartozjukrl.
Egysszeg szolgltats
Jelenleg a magnnyugdjpnztrak - a jradkok kiszmtsra vonatkoz teljeskr jogszablyi rendelkezsek hinya miatt - nem szolgltatnak jradkot - tudtuk meg az AEGON Magnpnztrtl, amely hrom szolgltatstpust nyjt tagjainak: visszalpsi lehetsg a trsadalombiztostsi rendszerbe, egysszeg nyugdjszolgltats, illetve a halleseti kifizetsek a pnztrtagok kedvezmnyezettei, rksei szmra.
Egysszeg szolgltatst akkor ignyelhet a pnztrtag, ha nyugdjba vonulsakor a klnbz magnnyugdj pnztrakban eltlttt s sszeszmtott tagsgi jogviszonya nem ri el a 180 hnapot. Ha ehhez hozztesszk, hogy a magnpnztri rendszer 1998. janur 1-jn indult, lthatjuk, hogy a tagok tlagletkora ma 33 v. gy az egysszeg szolgltatsra vonatkoz szably csak azon pnztrtagokra vonatkozhat, akik vratlan baleset vagy betegsg miatt rokkant nyugdjass vlnak, illetve ha az induls veiben az ajnlott kortl idsebbek voltak, mgis a magnpnztri mellett dntttek.
Nyugdjas kor eltt ki lehet-e venni a megtakartst?
A magnpnztri megtakartst - akr egy sszegben, akr jradk formjban val folysts esetn - nem lehet nyugdjba vonuls eltt kivenni. Ennek oka egyszer, e megtakarts a nyugdjas vekre val felkszlst szolglja. A megtakartott sszeg csak a kvetkez nyugelltsok valamelyikben rhetk el: regsgi nyugdjban (idertve a korengedmnyes el-, bnysz- s szolglati nyugdjat is), rokkantsgi s baleseti rokkantsgi nyugdjban, tovbb nvelt sszeg regsgi s munkakptelensgi jradkban.
A pnztrtag nyugdjba vonulsa eltt a magnpnztri szmln megtakartott, felhalmozott sszeghez kizrlag - nyugdjba vonulst megelz idszakban bekvetkezett hall esetn - a pnztrtag kedvezmnyezettje, ennek hinyban az rkse juthat hozz.
Milyen adjogi vonzata van a kifizetsnek?
A trsadalombiztostsi rendszerbe trtn visszalps, valamint az egysszeg nyugdjszolgltats ignylse esetn a tagot ad s jrulkfizetsi ktelezettsg nem terheli. A kedvezmnyezett, illetve az rks(k) szmra trtn halleseti kifizets adkteles; de amennyiben a kedvezmnyezett vagy az rks(k) magnpnztri szmljra kerl tutalsra az sszeg, gy annak nincs adterhe.
Mire figyeljenek a pnztrtagok, amikor szolgltatst vlasztanak?
Aki ma nyugdjba vonulsakor regsgi nyugelltst ignyel, vlaszthat, hogy visszalp-e a tb-rendszerbe vagy a pnztrtl egysszeg szolgltatst ignyel. A visszalpsre 2012 vgig van lehetsg, de csak akkor, ha a nincs meg 120 hnapos magnpnztri tagsgi idtartam s a pnztr ltal kalkullt havi jradk nem haladja meg a tb nyugellts 25 szzalkt.
A rokkantsgi nyugdjasoknl ezeket a feltteleket nem kell vizsglni. Ha nem lp vissza a pnztrtag, gy a tb-nyugdjnak csak a 75 szzalkra lesz jogosult, a pnztri szmljn lev pnzt pedig egysszegben kapja meg. Visszalps esetn a tb-nyugdj 100 szzalkra jogosult, a magnpnztri kvetelst a pnztrnak t kell utalnia az llami nyugdjbiztostsi alapba. Jelenleg ezt kell a tagnak mrlegelni. Amire viszont figyelni kell: 10 vnl hosszabb pnztrtagsg utn mr nem lehet visszalpni.
|