A rehabilitcis jradkrl
2008.06.12. 17:13
Mi is ez a rehabilitcis jradk?
Hiszen eddig is azok a megvltozott munkakpessgek, akiknek munkakpessg-cskkense legalbb a 67 %-ot elrte, s az egyb felttelekkel rendelkeztek, a Tny. trvnyben szablyozott felttelekkel rokkantsgi nyugdjat kaphattak. Azok a megvltozott munkakpessgek pedig, akinek munkakpessg-cskkense a 67 %-ot nem rte el, de legalbb 50 %-os volt, a tbbszr mdostott 8/1983. (VI. 29.) EM-PM egyttes rendelet alapjn - amennyiben a rehabilitcijuk nem volt megoldott - rehabilitcis pnzbeli elltsokat kaphattak, mgpedig: tmeneti jradkot, rendszeres szocilis jradkot, valamint a bnysz dolgozk egszsgkrosodsi jradkt. A fentiekkel ellenttben azonban a rehabilitcis jradk nem az elvesztett munkakpessg-cskkenst vizsglja, hanem az egsz szervezetre vonatkoztatott egszsgkrosods mellett a fejleszthet kpessgekre, a rehabilitcis eslyekre koncentrl, s ezzel megalapozza az rintettek visszatrst a munkaerpiacra. E trvny clja a megvltozott munkakpessg szemlyek szmra olyan elltrendszer s foglalkoztats-kzpont rehabilitcis szolgltatsi s tmogatsi rendszer kialaktsa, amelyben a rehabilitlhat megvltozott munkakpessg szemlyek szmra a foglalkoztats nyjt megbzhat jvedelmet s meglhetst. Ebbl kvetkezen rokkantsgi nyugdjban csak azok az aktv korak rszeslnek, akik teljes rtk munka vgzsre rehabilitcival sem tehetk kpess.
Az j rendszert csak fokozatosan, a szemlyi s trgyi felttelek megteremtsvel prhuzamosan alaktjk ki. Ezrt a jelen trvny azok szmra teszi ktelezv az jonnan bevezetend pnzbeli ellts, a rehabilitcis jradk mellett a rehabilitcit, akik j esllyel rehabilitlhatak. E kiindulsi pont egyttal azt is jelenti, hogy a rehabilitcis jradk megllaptsi szablyait szksges a rokkantsgi nyugdj szablyaihoz kzelteni, s ezzel egyidejleg a rokkantsgi nyugdjazs szablyait is korszersteni. A korszer minstsi rendszert valstja meg az ORSZI, amely szakvlemnyben az egszsgkrosodst llaptja meg, s a megmaradt, a fejleszthet kpessgekre, a rehabilitcis eslyekre koncentrl, s ezzel megalapozza az rintettek visszatrst a munkaerpiacra.
Mi az az ORSZI? Az ORSZI: Orszgos Rehabilitcis s Szocilis Szakrti Intzet, egy szakrti szerv, amely elvgzi a rehabilitcis jradk megllaptsra irnyul eljrsban a komplex minstst, amelynek sorn szakvlemnyt ad - az egszsgkrosods mrtkrl, - a szakmai munkakpessgrl, - a rehabilitlhatsgrl, a rehabilitci lehetsges irnyrl, a rehabilitcis szksgletekrl, a rehabilitcihoz szksges idtartamrl, - a foglalkozsi eredet (zemi baleset, foglalkozsi betegsg) egszsgkrosods mrtkrl, - a kereskptelensgrl, illetve annak vltozsrl.
Legalbb 50 szzalkos egszsgkrosods esetn rehabilitcis jradk Ez az j minstsi rendszer, mely szerint a legalbb 50 szzalkos egszsgkrosodst s szakmai munkakpessg-vltozst szenvedett, de rehabilitlhat szemlyek szmra (a rokkantsgi, baleseti rokkantsgi nyugdj helyett) egy hatrozott idej - legfeljebb hrom ves idtartamra megllapthat - ellts, az n. rehabilitcis jradk kerl bevezetsre. A rehabilitcis jradk trsadalombiztostsi ellts, amelynek clja a meghatrozott idej biztostsi jogviszonnyal (szolglati idvel) rendelkez, jelents egszsgkrosods miatt rehabilitcira szorul, teljes rtk munka vgzsre alkalmass tehet szemlyek jvedelemarnyos keresetptlsnak tmeneti (a rehabilitcis folyamat idtartamra trtn) foglalkoztatsnak, rehabilitcijnak biztostsa az integrlt munkaerpiacon trtn foglalkoztatsuk elsegtsre.
Minden rehabilitlhat szemly rszre rehabilitcis tervet kell majd kidolgozni, s ennek vgrehajtsra vele egyttmkdsi megllapodst ktni. Az indokolt rehabilitcis szolgltatsok ignybevtelre az rintett szemly nem csak jogosultt vlik, hanem kteles is a megllapods szerinti rehabilitciban rszt venni. Ennek keretben a legfontosabb feladat a megvltozott munkakpessg szemlyek foglalkoztatsnak elsegtse lesz.
A foglalkoztats elsegtsrl s a munkanlkliek elltsrl szl 1991. vi IV. trvny (Flt.) mdostsa E reformfolyamat keretben valsulhat meg a rehabilitcis jradkban rszesl szemlyek foglalkoztatst elsegt tmogatsok s szolgltatsok meghatrozsa is. A foglalkoztats elsegtsrl s a munkanlkliek elltsrl szl 1991. vi IV. trvny mdostsval lehetv vlik, hogy a rehabilitcis jradkban rszeslk kpzskhz, vllalkozv vlsukhoz a Munkaer-piaci Alapbl tmogatst kapjanak.
A rokkantsgi nyugdj szablyainak vltozsa Az j minstsi rendszer, illetve a rehabilitcis jradk bevezetse szksgess teszi a rokkantsgi nyugdj szablyainak ezzel sszhangban trtn megvltoztatst. A rokkantsgi nyugdjazs rendszere alapjaiban nem vltozik meg, de az j minsts nem a munkakpessg ltalnos cskkenst llaptja meg, hanem az ssz-szervezeti egszsgkrosods mrtkt, a munkakpessg-vltozst (szakmai munkakpessget), valamint a rehabilitcis eslyeket vizsglja. Emellett szksges - a felkszlsre megfelel idt adva - a rokkantsgi nyugdj melletti munkavgzs szablyait is - a rehabilitcis jradkban rszesl szemlyekre elrt korlt meghatrozsval sszhangban - megvltoztatni.
Az albbiakban rszletesebben nzzk meg a rehabilitcis jradkra val jogosultsg feltteleit: Rehabilitcis jradkra az jogosult, aki - 50-79 szzalkos egszsgkrosodst szenvedett, s ezzel sszefggsben a jelenlegi vagy az egszsgkrosodst megelz munkakrben, illetve a kpzettsgnek megfelel ms munkakrben val foglalkoztatsra rehabilitci nlkl nem alkalmas, s - keres tevkenysget nem folytat, vagy - a keresete, jvedelme legalbb 30 szzalkkal alacsonyabb az egszsgkrosodst megelz ngy naptri hnapra vonatkoz keresete jvedelme havi tlagnl, tovbb - rehabilitlhat, s - az letkora szerint szksges szolglati idt megszerezte.
Rehabilitcis jradk 50 %-os egszsgkrosods mellett Ezekbl a szablyokbl lthatjuk, hogy rehabilitcis jradkra mr akr 50 %-os egszsgkrosods esetn jogosultsgot lehet szerezni, ellenttben azzal, hogy rokkantsgi nyugdjhoz legalbb 67 %-os munkakpessg-cskkens kellett. Ebbl azonban nem szabad arra a kvetkeztetsre jutni, hogy eddig, akinek a rokkantsgi nyugdja elutastsra kerlt, mert a munkakpessg-cskkense nem rte el a 67 %-ot, hanem csak 50 % volt, - most ezek a szemlyek rehabilitcis jradkra lennnek jogosultak. Ugyanis, mint ahogy a fentiekben emltettem, itt egy komplex fellvizsglat lesz, ami az egszsgkrosods megllaptsa mellett nem az elvesztett, hanem a megmaradt fejleszthet kpessgekre, rehabilitcis eslyekre koncentrl. Teht 2008. janur 1-jt kveten a jogosultsgi felttelek fennllsnak vizsglata sorn a munkakpessg cskkense helyett az egszsgkrosods mrtke, a szakmai munkakpessg, illetve a rehabilitlhatsg lesz a meghatroz.
Jogosultsg kerestevkenysg mellett A jogosultsgi felttelekbl azt is lthatjuk, hogy nem muszj a rehabilitcis jradkot ignyl szemly jogviszonynak megsznni, hanem arra jogosultsgot szerezhet jogviszonynak fennllsa mellett is, amennyiben keresete, jvedelme 30 %-kal alacsonyabb a fentieknek megfelel mdon.
Rehabilitlhatsg Ennek keretben kerl meghatrozsra, hogy a rehabilitcis jradkot ignyl szemly rehabilitlhat-e, ha igen, rehabilitcis jradkban, ha nem rehabilitlhat, rokkantsgi nyugdjban rszeslhet.
A jogosultsghoz szksges szolglati id A jogosultsghoz szksges szolglati idre, megllaptsra s igazolsra a trsadalombiztostsi nyugelltsrl szl 1997. vi LXXXI. trvnynek (a tovbbiakban: Tny.) a rokkantsgi nyugdjhoz szksges szolglati idre vonatkoz rendelkezseit kell megfelelen alkalmazni azzal, hogy a jogosultsghoz szksges szolglati idbe be kell szmtani a rokkantsgi, baleseti rokkantsgi nyugdj idtartamt is. A Tny. 24. (1) bekezdsben a rokkantsgi nyugdjhoz szksges szolglati id 22 ves letkor betltse eltt 2 v, 22-24 ves letkorban 4 v, korkedvezmnyre jogost munkakrben 3 v, 25-29 ves letkorban 6 v, korkedvezmnyre jogost munkakrben 4 v, 30-34 ves letkorban 8 v, korkedvezmnyre jogost munkakrben 6 v, 35-44 ves letkorban 10 v, korkedvezmnyre jogost munkakrben 8 v, 45-54 ves letkorban 15 v, korkedvezmnyre jogost munkakrben 12 v, 55 ves letkor betltstl 20 v, korkedvezmnyre jogost munkakrben 16 v. A rehabilitcis jradkhoz is legalbb ezen letkorokban meghatrozott szolglati id szksges azzal, hogy a jogosultsghoz a korbbi rokkantsgi, baleseti rokkantsgi nyugdj idtartamt is be kell szmtani. Pldul, ha a jradkot ignyl 40 ves, s 8 vi szolglati idvel rendelkezik, - holott a jogosultsghoz 10 v kellene -, s ez az ignyl korbban legalbb kt ven t rokkantsgi nyugdjban rszeslt, akkor ezen idszak a jogosultsghoz kiegszti a meglv 8 vet, a szksges 10 vre. (Egybknt a szolglati id szmtsi szablyok szerint a rokkantsgi nyugdj, baleseti rokkantsgi nyugdj folystsnak idtartama nem kpez szolglati idt.) Termszetesen a rehabilitcis jradk sszegszer meghatrozsnl a tnyleges szolglati id alapjn kell a jradk sszegt kiszmtani, jelen esetben a 8 vnl meghatrozott szzalk alapjn.
Rehabilitcis jradkra nem jogosult az, aki a) regsgi nyugdjban, elrehozott regsgi nyugdjban, cskkentett sszeg elrehozott regsgi nyugdjban, korkedvezmnyes nyugdjban, rokkantsgi nyugdjban, baleseti rokkantsgi nyugdjban, regsgi jradkban, munkakptelensgi jradkban, zvegyi jradkban, nvelt sszeg regsgi, munkakptelensgi s zvegyi jradkban, korbetlts cmn jr zvegyi nyugdjban, rokkantsg cmn jr zvegyi nyugdjban, b) bnysznyugdjban, korengedmnyes nyugdjban, egyes mvszeti tevkenysget folytatk regsgi nyugdjban, szolglati nyugdjban, polgrmester regsgi nyugdjban vagy kzszolglati jradkban, c) terhessgi-gyermekgyi seglyben, gyermekgondozsi djban, tppnzben, baleseti tppnzben, d) az Flt. alapjn folystott pnzbeli elltsban (1991. vi IV. tv.), e) tmeneti jradkban, rendszeres szocilis jradkban, bnysz dolgozk egszsgkrosodsi jradkban, rokkantsgi jradkban, f) a hadigondozottak s nemzeti gondozottak pnzbeli elltsaiban, a nemzeti helytllsrt elnevezs ptlkban rszesl. Ezekben az esetben az egyes elltsok megsznse, megszntetse esetn kerlhet sor a rehabilitcis jradk megllaptsra.
A rehabilitcis jradk sszege A rehabilitcis jradk sszege - a magnnyugdj-pnztri tagsgtl fggetlenl - megegyezik a rokkantsgi nyugdj (III. rokkantsgi csoport) sszegnek 120 %-val. A rehabilitcis jradk legkisebb sszege megegyezik a rokkantsgi nyugdj legkisebb sszegnek (III. rokkantsgi csoport) 120 %-val. A rokkantsgi nyugdjnl magasabb elltst az indokolja, hogy a rehabilitcis jradkbl - a szolglati idbe trtn beszmts rdekben - nyugdjjrulkot kell fizetni, ezzel egyidejleg magnnyugdj-pnztri tagsg esetn tagdjat. A rehabilitcis jradk sszegszer meghatrozsnl ezrt sem jtszik szerepet a magnnyugdj-pnztri tagsg. Teht a rehabilitcis jradk folystsnak idtartama szolglati idt kpez, ellenttben a rokkantsgi nyugdj folystsnak idtartamval, - ezt az utbbit ugyanis csak a rehabilitcis jradkhoz szksges szolglati idbe szmthatom be, csak az arra val jogosultsghoz, amikor nem elg a szolglati id. A rehabilitcis jradkban rszeslt egybknt a 13. havi ellts nem illeti meg, az venknti emels azonban igen, ugyanis a rehabilitcis jradkot vente emelni kell, az venknti emelsre a Tny. rendelkezseit kell megfelelen alkalmazni.
A megllaptott rehabilitcis jradk cskkentse keres tevkenysg esetn: Keres tevkenysg esetn a kereseti korlt 3 hnap tlagban trtn tllpse utn a rehabilitcis jradk sszege 50 %-kal cskkentett mrtkben kerl megllaptsra. A rehabilitcis jradk sszegt 50 %-kal cskkenteni kell, ha keres tevkenysg folytatsa esetn a rehabilitcis jradkban rszesl 3 egymst kvet hnapra vonatkoz keresetnek, jvedelmnek havi tlaga meghaladja a rokkantsgi nyugdj alapjt kpez havi tlagkereset sszegnek 90 szzalkt, de legalbb a mindenkori ktelez legkisebb munkabr (minimlbr) sszegt. A keresetek sszehasonltst gy kell elvgezni, hogy a rehabilitcis jradk idtartama alatt kapott kereseteket a jrulkokkal (a nyugdjjrulkkal, az egszsgbiztostsi jrulkkal, a munkavllali jrulkkal) tovbb a szemlyi jvedelemadval cskkenteni kell.
A rehabilitlhatsg megllaptshoz szksges komplex minsts: Mind a rehabilitcis jradk, mind pedig a rokkantsgi nyugdj irnti igny elbrlshoz a rehabilitcis szakrti szerv gynevezett komplex minstst vgez. Az j, komplex minstsi rendszer clja, hogy a betegsgek, srlsek, rendellenessgek kvetkeztben kialakul egszsgkrosodsok, fogyatkossgok, megvltozott munkakpessg s egyb kpessgek szakrti vlemnyezse egysges szakmai elvek s mdszertan alapjn trtnjen, emellett ne az elveszett, hanem a megmaradt, a fejleszthet kpessgekre, a szakmai munkakpessg vltozsra, a rehabilitcis eslyekre koncentrljon. A komplex minsts keretben ennek megfelelen vizsglni kell: - az egszsgkrosods mrtkt, - a szakmai munkakpessget, valamint - a rehabilitlhatsgot, - a szakrti szerv rehabilitcis javaslata megllaptsokat tartalmaz tovbb a rehabilitci lehetsges irnyrl, a rehabilitcis szksgletekrl, valamint a rehabilitcihoz szksges idtartamrl is. A nyugdjbiztostsi igazgatsi szerv a szakvlemny megrkezsig az eljrst felfggeszti, a komplex minsts alapjn elksztett szakvlemnyhez ktve van. Lthatjuk, hogy a komplex minsts elvgzse bonyolult folyamat, a rehabilitcis szakrti szerv ezen minstst a megkeresstl szmtva 60 napon bell tudja elvgezni.
Egyttmkdsi ktelezettsg, a rehabilitcis megllapods A rehabilitcis jradkra jogosult a rehabilitci sikeres megvalsulsa rdekben az llami foglalkoztatsi szervvel trtn egyttmkdsre kteles, amelynek keretben - az llami foglalkoztatsi szervvel rsbeli rehabilitcis megllapodst kt, tovbb - teljesti a rehabilitcis megllapods mellkleteknt meghatrozott rehabilitcis tervben foglaltakat. A rehabilitcis megllapods tartalmazza: - a rehabilitcis jradkban rszesl nyilatkozatt arra vonatkozan, hogy vllalja az egyttmkdsi ktelezettsg teljestst, valamint elfogadja a szmra felajnlott megfelel munkahelyet, valamint trtsi ktelezettsggel nem jr kpzsi lehetsget; tovbb - a rehabilitcis jradkban rszesl nll munkahelykeressnek formit, - az llami foglalkoztatsi szerv ltal a rehabilitcis jradkban rszeslnek nyjtand, kln jogszablyban meghatrozott rehabilitcis szolgltatsokat, valamint - a rehabilitcis jradkban rszeslnek az llami foglalkoztatsi szervnl trtn jelentkezsei gyakorisgt, a kapcsolattarts mdjt. A rehabilitcis jradk megllaptsa esetn a nyugdjbiztostsi igazgatsi szerv hatrozatban felhvja a jradkban rszeslt az egyttmkdsi ktelezettsg teljestsre, egyben tjkoztatja az egyttmkdsi ktelezettsg megszegsnek jogkvetkezmnyeirl. A rehabilitcis megllapods megktse sorn figyelemmel kell lenni arra, hogy a jradkos keres tevkenysget folytat-e, hogy a foglalkoztat a szksges rehabilitcis intzkedseket vllalja-e a rehabilitcis szksgletekre, valamint az adott trsg munkaer-piaci feltteleire is.
A rehabilitcis jradkban rszesl szemlynek bejelentsi ktelezettsge Az egyttmkds keretben a rehabilitcis jradkban rszesl szemlynek bejelentsi ktelezettsge van az llami foglalkoztatsi szerv fel: - ha az egszsgi llapotban tarts rosszabbods kvetkezett be, - keres tevkenysget folytat, vagy - keresete, jvedelme megvltozott, illetve - amennyiben a rehabilitcis megllapods alapjul szolgl krlmnyeiben egyb lnyeges vltozs kvetkezett be. Amennyiben a rehabilitcis megllapods a jradkos szemlyt rint, neki felrhat ok miatt nem kerl megktsre, vagy az abban foglaltaknak, illetleg a bejelentsi ktelezettsgnek a jradkos nem tesz eleget, az llami foglalkoztatsi szerv kezdemnyezi a nyugdjbiztostsi igazgatsi szerv fel a jradknak az egyttmkdsi ktelezettsg nem teljestse miatti megszntetst.
Az ellts idtartama A rehabilitcis jradk a jogosultsgi felttelek bekvetkezsnek napjtl, de legkorbban az ignybejelents napjra visszamenleg llapthat meg a rehabilitcihoz szksges idtartamra, de legfeljebb 3 vre. A felttelek bekvetkezse esetn a rehabilitci sikeres megvalsulsnak rdekben az ellts meghosszabbthat, vagy megszntetse esetn felled, de idtartama a 3 vet ezekben az esetekben sem haladhatja meg.
A rehabilitcis jradk folystsra A rehabilitcis jradk folystsra kln szablyok nem kerlnek megllaptsra, a folysts a rokkantsgi, baleseti rokkantsgi nyugdjra elrt rendelkezsek szerint trtnik. Az n. feketemunka esetn tlsgosan szigor szankci lenne az ellts azonnali megszntetse Ezrt els esetben csupn a folysts 3 hnapig sznetel, s ezt kveten, ismtelt jogsrts esetn sznik meg a rehabilitcis jradk.
Fellvizsglat A rehabilitcis jradk esetben a rokkantsgi nyugdjtl eltren - tekintettel az ellts viszonylag rvid idtartamra - rendszeres fellvizsglatra nem kerl sor. A trvny az eseti fellvizsglat kt vltozatt tartalmazza: - Az els esetben a rehabilitcis jradkban rszesl szemlynek a bejelentse alapjn az llami foglalkoztatsi szerv kezdemnyezi a fellvizsglatot, vagyis tulajdonkppen a komplex minsts ismtelt elvgzst, az egszsgi llapotban trtnt tarts rosszabbods esetn. Ekkor amennyiben a minsts sorn megllapthat, hogy az egszsgkrosods mrtke a 79 %-ot meghaladja, vagy 50-79 %-os, de az rintett szemly nem rehabilitlhat, az elltst meg kell szntetni, s rszre - krelemre - rokkantsgi nyugdjat kell megllaptani. - A fellvizsglat msik esete az, amikor olyan tny vagy krlmny jut a nyugdjbiztostsi igazgatsi szerv tudomsra, amely valsznsti, hogy a korbban megllaptott egszsgkrosods a megllapts idpontjban nem llt fenn, vagy az a megllaptottnl kisebb mrtk volt. Ebben az esetben a nyugdjbiztostsi igazgatsi szerv vezetje hivatalbl kezdemnyezheti a fellvizsglatot.
Az ellts megsznse, megszntetse Az ellts megsznik, illetve azt meg kell szntetni, ha - a rehabilitcis jradkban rszesl meghalt, - a rehabilitcis jradkban rszesl az ellts megszntetst krte, - az ellts idtartama eltelt, - a rehabilitcis jradkban rszesl hrom naptri hnapot meghaladan, egybefggen klfldn tartzkodik, - keres tevkenysg folytatsa esetn a rehabilitcis jradkban rszesl 6 egymst kvet hnapra vonatkoz - a szemlyi jvedelemadval s jrulkokkal (nyugdj-, egszsgbiztostsi-, munkavllali) cskkentett - keresetnek, jvedelmnek havi tlaga meghaladja a rokkantsgi nyugdj alapjt kpez havi tlagkereset sszegnek 90 szzalkt, illetve annak a megllaptst kveten a rendszeres nyugdjemels(ek) mrtkvel nvelt sszegt, de legalbb a mindenkori ktelez legkisebb munkabr (minimlbr) sszegt, - a rehabilitcis jradkban rszesl egszsgi llapotban olyan tarts rosszabbods kvetkezett be, amely a rehabilitcit lehetetlenn teszi, - a rehabilitcis jradkban rszesl az egyttmkdsi ktelezettsgt, illetve a rehabilitcis megllapodsban foglalt ktelezettsgeit neki felrhat okbl nem teljesti, vagy - a rehabilitcis jradkban rszesl foglalkoztatsra ismtelten a foglalkoztatsra irnyul jogviszony ltestshez szksges jognyilatkozat hinyban kerlt sor.
A kereseti korlt tllpsnek vizsglata rdekben kerl bevezetsre az az j rendelkezs, amely szerint az llami adhatsg a rehabilitcis jradkban rszesl keresetre, jvedelmre vonatkoz adatokat havonta, a munkltati bevallsra elrt hatridt kvet hnap utols napjig tovbbtja a nyugdjbiztostsi igazgatsi szervhez. Az gy rendelkezsre ll adatok birtokban valsulhat meg a kereset, jvedelem folyamatos figyelse, a jogosultsgi felttelek fennllsnak ellenrzse annak rdekben, hogy a valban jogosultak rszesljenek az elltsban. Megszntetsi ok tovbb az az eset is, amikor a rehabilitcis jradkban rszesl foglalkoztatsra a foglalkoztatsra irnyul jogviszony ltestshez szksges jognyilatkozat hinyban kerlt sor.
A rehabilitcis jradk ignylse A rehabilitcis jradkot a rehabilitcis jradk, illetve a rokkantsgi nyugdj ignylsre rendszerestett nyomtatvnyon, illetve a Tny. 3. -nak (4) bekezdse szerint elektronikus ton lehet ignyelni. A rehabilitcis jradkra val jogosultsg elbrlshoz az ignyl kteles a keresetrl, jvedelmrl nyilatkozni, azt igazolni.
A foglalkoztatsi jogviszonyt szablyoz egyb trvnyek mdostsa: A Munka Trvnyknyve, s a foglalkoztatsi jogviszonyt szablyoz egyb trvnyek kapcsold mdostsa ersti a munkaviszonyban (egyb foglalkoztatsi jogviszonyban) llk munkajogi vdettsgt a rehabilitcis jradk folystsnak idtartama alatt. Ez fokozza a munkltat rehabilitcis rdekeltsgt is, s ezltal javtja a rehabilitci eslyeit, mivel a munkltat a dolgozja rehabilitcijban annak kezdettl fogva rszt vehet. A szablyozs rtelmben a munkltat nem szntetheti meg rendes felmondssal a munkaviszonyt a rehabilitcis jradkban rszesl szemly esetn a kereskptelensg teljes idtartama alatt. E felmondsi vdelem leteltt kveten pedig rendes felmondssal egszsggyi alkalmatlansga miatt csak akkor szntethet meg a munkaviszony, ha a munkavllal eredeti munkakrben nem foglalkoztathat tovbb, s a munkltatnl egszsgi llapotnak megfelel msik munkakr nem biztosthat, illetve, ha a munkavllal az ilyen msik munkakrben trtn foglalkoztatshoz szksges munkaszerzdse mdostshoz nem jrul hozz.
A trvny hatlybalpse A trvny a hatlybalpsre 2008. janur 1-jt jelli meg azzal, hogy az j rendelkezseket a 2007. december 31-t kveten benyjtott rehabilitcis jradk, rokkantsgi nyugdj, illetve baleseti jradk irnti ignybejelents esetn kell alkalmazni.
Ktelez lesz-e a rehabilitcis jradk szerinti elbrls azon szemlyek rszre, akik rokkantsgi nyugdjasok, s 2008 vben kerl sor a fellvizsglatukra? A trvny hatlybalpsekor rokkantsgi, baleseti rokkantsgi nyugdjban rszesl szemlyek rszre kell idt kell hagyni az j szablyok alkalmazsra val felkszlsre, msrszt a szemlyi s trgyi felttelek, valamint a komplex rehabilitci rendszernek megteremtsvel prhuzamos, fokozatos bevezetsre van szksg. Ennek megfelelen a trvnyben foglaltak szerint az llomnyban lv rokkantsgi nyugdjban rszesl szemlyek 2008. vben esedkes fellvizsglata sorn mg nincs ktelezen elrva az gynevezett komplex minsts elvgzse. Ez azt jelenti, hogy az rintett szemlyi kr vonatkozsban csak az egszsgkrosods mrtke alapjn kerl megllaptsra a rokkantsgi, baleseti rokkantsgi nyugdjra val jogosultsg, a rehabilitlhatsgot a rehabilitcis szakrti szerv mg nem vizsglja, ilyen alapon a rokkantsgi nyugdj ellts nem kerlhet megszntetsre. Termszetesen a rokkantsgi, baleseti rokkantsgi nyugdjban rszesl szemly krelmre ettl el lehet tekinteni, ebben az esetben komplex minstsre kerl sor, s az rintett szemly a szakvlemnyben foglaltaknak megfelelen lesz jogosult az elltsra. Teht azok a szemlyek, akik mr rokkantsgi nyugdjban rszeslnek, s 2008. vben lesz esedkes a fellvizsglatuk, nekik nem lesz ktelez a komplex minsts elvgzse, teht ilyen alapon a rokkantsgi nyugdjuk nem sznhet meg.
Ktelez lesz-e a rehabilitcis jradk szerinti elbrls azon szemlyek rszre, akik arnylag kzel vannak a re irnyad regsgi korhatr betltshez? A fokozatos tmenetet biztostja az a rendelkezs is, amely alapjn annak az egszsgkrosodst szenvedett szemlynek, aki 2011. december 31-ig letkora alapjn 10 ven bell elri a re irnyad nyugdjkorhatrt, az egyb felttelek teljeslse esetn rehabilitcis jradk helyett rokkantsgi nyugdjat lehet megllaptani, de nknt a rehabilitcis jradk megllaptst is krheti. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi re irnyad korhatrbl, a 62 vbl leszmtjuk a 10 vet, akkor 52 vet kapunk, teht az 52 vet betlttt szemlynek rehabilitcis jradk helyett rokkantsgi nyugdjat lehet megllaptani 2008. vtl, vagyis nem lesz szmukra ktelez a rehabilitcis jradk.
|