Fizets s, vagy nyugdj
vg.hu 2008.07.29. 23:04
Az idn, az v eleje ta mr korntsem biztos, hogy rdemes munkt vllalni annak a 62 vesnl fiatalabb nyugdjasnak, aki ves szinten 828 ezer forintnl magasabb jvedelemmel rendelkezik.
jrandsgt, s ezt kteles bejelenti az Ad- s Pnzgyi Ellenrzsi Hivatalnak (APEH) is. Igaz, ez a korltozs a 62. letv elrsvel megsznik, azokra pedig, akik 2007. december 31-n mr sajt jog nyugdjasok voltak, a szably csak 2010-tl vonatkozik, feltve, hogy 2010. janur 1-jig sem rik el a 62 ves kort.
Szintn tavalyi szigorts, hogy a nyugdjas munkavllal kteles 4 szzalkos egszsggyi, valamint 9,5 szzalkos nyugdjjrulkot fizetni. Igaz, ezzel prhuzamosan emelkedik a nyugelltsa is, mgpedig a jrulkalapot kpez havi jvedelem fl szzalkval. Az idskori jrandsg emelsre azonban nem automatikusan kerl sor, a krelmet a lakhely szerint illetkes regionlis nyugdj-biztostsi igazgatsgon kell benyjtani. A szksges nyomtatvny elrhet az Orszgos Nyugdj-biztostsi Figazgatsg honlapjn is. Fontos megjegyezni, hogy az emels nem jr annak, aki nem fizet nyugdjjrulkot, vagyis e lehetsg nem adott tbbek kztt az egyszerstett kzteher-viselsi hozzjruls szerint adzk, valamint azon egyni vllalkozk rszre, akik az adott v sorn nem rendelkeztek kivttel, vagy evaalapjuk nulla volt.
A "sima" nyugdjasokkal szemben kt v haladkot kaptak a rokkantnyugdjasok, nluk ugyanis 2009. janur 1-jig hatlyosak a rgi szablyok. Ezek szerint a rokkantsgi vagy baleseti rokkantsgi nyugdjban rszesl csak akkor kteles jelezni a hatsgoknak a munkavllals tnyt, ha tlsgosan sokat keres. Igaz, ekkor az esetben is megsznik a nyugdj folystsa.
A "sok" a jogszablyok szerint olyan rendszeres, legalbb ngy hnapon keresztl fennll keresetet jelent, amely lnyegben nem tr el attl a jvedelemtl, amelyet a magnszemly a megrokkansa eltti munkakrben rokkantsg nlkl kzhez kapott vagy kapna. A kt kereset kztti eltrs maximum 20 szzalk lehet. Ez azonban csak azokra vonatkozik, akik mr 2007. december 31-n ilyen sttusban voltak. Ugyanakkor ebben a krben sem kvncsi az APEH a rokkantnyugdjas jvedelmre akkor, ha a magnszemly nem napi nyolc rban, hanem rsz- vagy legalbbis a korbbinl alacsonyabb munkaidben tevkenykedik. Ekkor mind a keresett, mind a nyugdjt felveheti, korltozs nlkl.
Ismt ms szablyozs vonatkozik azonban azokra, akik mr az idn rszesltek rokkantsgi nyugdjban. Amennyiben k vllalnak munkt, azt mr nem nzik a hatsgok, hogy ez a tevkenysg rendszeres-e, vagyis hosszabb-e ngy hnapnl. Itt mr kizrlag a jvedelemnek van szerepe, jrandsgt ugyanis bizonyos esetekben a rokkantnyugdjas is kteles megszntetni. A felttelek itt is sszetettek. Elszr is ki kell szmolni, hogy hat egyms utni hnapon keresztl a nyugdjasnak mennyi keresete szrmazik tevkenysgbl, ebbl le kell vonni a szemlyi jvedelemad s a jrulkok sszegt, s ki kell szmolni az egy hnapra es tlagos keresetet. Amennyiben ez az sszeg nagyobb a rokkantsgi nyugdj alapjt kpez tlagos kereset 90 szzalknl vagy annak a nyugdjemelsek hatsra megemelkedett adott vi sszegnl, akkor a jrandsg folystsa megsznik. Kivve, ha az gy kapott kereset nem ri el a minimlbr mrtkt, vagyis az idn havi 69 ezer forintot. Ez utbbi esetben ugyanis nem szksges a rokkantsgi nyugdj szneteltetse
|