A lzinggyleteket a gyakorlat kt csoportra bontja: operatv s pnzgyi lzingre. Mg a pnzgyi lzing fogalmt egyes jogszablyok definiljk pl. a hitelintzetekrl s a pnzgyi vllalkozsokrl rendelkez trvny (tovbbiakban: Hpt.), addig az operatv lzing nincs meghatrozva egyetlen jogszablyban sem. gy leegyszerstve az mondhat, hogy az a lzing tekinthet operatv lzingnek, amely nem minslhet pnzgyi lzingnek.
A Hpt. fogalmi meghatrozsa szerint apnzgyi lzing az a tevkenysg, amelynek sorn a lzingbead ingatlan vagy ing dolog tulajdonjogt, illetve vagyoni rtk jogot a lzingbevev megbzsa szerint abbl a clbl szerzi meg, hogy azt a lzingbevev hatrozott idej hasznlatba adja oly mdon, hogy az a lzingbevev knyveiben kerl kimutatsra. A hasznlatba adssal a lzingbevev
a) viseli a krveszly tszllsbl szrmaz kockzatot,
b) a hasznok szedsre jogosultt vlik,
c) viseli a kzvetlen terheket (idertve a fenntartsi s amortizcis kltsgeket is),
d) jogosultsgot szerez arra, hogy a szerzdsben kitlttt idtartam lejrtval a lzingdj teljes tketrleszt s kamattrleszt rsznek, valamint a szerzdsben kikttt maradvnyrtk megfizetsvel a dolgon , vagy az ltala megjellt szemly tulajdonjogot szerezzen. Ha a lzingbevev nem l e jogval, a lzing trgya visszakerl a lzingbead birtokba s knyveibe. A felek a szerzdsben ktik ki a lzingdj tkerszt - amely a lzingbe adott vagyontrgy, vagyoni rtk jog szerzds szerinti rval azonos -, valamint kamatrszt s a trlesztsnek temezst.
Tekintettel arra, hogy a gyakorlat a pnzgyi lzing, operatv lzing megbontst alkalmazza, a tovbbiakban ebben a megbontsban tekintjk t ezen atipikus szerzdstpusok fa-beli kezelst.
II. A lzingre vonatkoz egyes fa-szablyok
Az fatrvny 86. (1) bekezds b) s c) pontjai alapjn mentes az ad all a hitel-, pnzklcsn s egyb, ilyen jogviszonyt megtestest szolgltats (egytt: hitel) nyjtsa s kzvettse, valamint ezek hitelez ltali kezelse, tovbb a hitel nyjtshoz kapcsold vagy egyb biztostki cl ktelezettsg vllalsa s kzvettse, valamint ezek hitelez ltali kezelse.
Ahogy az fatrvnyhez fztt indokolsban is szerepel, lteznek olyan komplex gyletek, melyek sorn az alapgylet (pl. termkrtkests, szolgltatsnyjts) mellett a teljestsre ktelezett adalany mg egy nll hitelnyjtst is vgez, hiszen az ilyen konstrukciban trtn beszerzs esetn sszessgben tbbet kell fizetni, mintha a termk rt a beszerzskor azonnal kiegyenltette volna a vsrl. Ez a tbblet egy kln megtlend hitelnyjts ellenrtke, feltve, hogy egyrtelmen elklnthet egymstl a hitelgylet s az alapgylet.
A pnzgyi lzing gylet, a fentiek szerinti komplex gylet, ahol az alapgylet mellett megjelenik a hitelgylet is, mivel ez esetben tbbek kztt finanszrozs trtnik. A pnzgyi lzinggylet azon rszszolgltatsra teht, amely a hitel- s pnzklcsn jogviszonyhoz hasonl, fa-levonsi jog nlkli admentessg vonatkozik, feltve, hogy a hitelgylet egyrtelmen elklnthet az alapgylettl.
Egyrtelmen elklnthetnek tekinthet az alapgylettl a hitelgylet pldul abban az esetben, ha az albbi felttelek egyttesen fennllnak:
1. Az alapgylet s a hitelgylet ellenrtkrl az gylet megktsekor kln-kln megllapodtak. Nem lehet utlag az ellenrteket megosztani az alapgylet s a hitelgylet kztt.
A Hpt. szerinti pnzgyi lzingnek megfelel gylet esetn ez a felttel ltalban teljesl, hiszen a felek nemcsak meghatrozzk az alapgylet ellenrtkt (azaz a tkerszt), valamint az elklnthet pnzgyi szolgltats ellenrtkt (azaz a kamatrszt), hanem azok tekintetben a szerzds megktsvel egyez akarattal meg is llapodnak. A kln-kln trtn megllapodsra egy szerzds keretben kerl sor, hiszen a lzingszerzds fogalmbl kvetkezik, hogy a szerzdsben szksges mindkt ellenrtket rgzteni.
2. A hitelgyletrl trtn megllapodsban a kamatlbat is rgztik.
A Hpt. elrsainak megfelel pnzgyi lzing esetben ez a felttel is teljesl, mivel a Hpt. elrja, hogy a lzinggyletben a kamatrszt is meg kell hatrozni. A kamatlbrgzts nem kizrlagosan egy fix kamat kiktsvel valsulhat meg, az egyes szerzdsek tekintetben az is kamatlb-rgztsnek tekintend, ha a felek valamely referencia kamatlb alkalmazsban llapodnak meg, hiszen a referencia-kamatlb ismeretben mindenki szmra egyrtelm az adott kamatlb. (Elegend teht a kamatlb-meghatrozs mdszert rgzteni, ami egybknt eredmnyezheti magnak a kamatsszegnek a vltozst.)
3. A kt gylet (alap- s hitelgylet) ellenrtkt elklnlten kell elszmolni.
A kt gylet ellenrtknek elszmolsa a pnzgyi lzing sorn megvalsul, tekintve azt, hogy az alapgylet ellenrtke a tkersz, a hitelgylet ellenrtke pedig nyilvnvalan a kamatot (kamatkltsgeket) foglalja magban. Ezen ttelek szmviteli elszmolsra a lzingbead oldaln elklntett mdon kerl sor.
Az elbbiek alapjn teht a pnzgyi lzing egy olyan specilis gylettpus, amely kt - egymssal sszefgg - gyletbl tevdik ssze, egyrszt egy termkrtkestsbl, vagy szolgltatsnyjtsbl, msrszt pedig egy - az fa-trvny alapjn admentes - hitelnyjtsi jogviszonyt megtestest szolgltatsbl.
III. A pnzgyi lzing egyes tpusainak fa-rendszerbeli kezelse
A pnzgyi lzing kezelse fa szempontjbl attl fgg, hogy nylt, vagy zrt vg gyletrl beszlnk. Br a jogszablyban nincs kln nevestve sem a zrt, sem a nylt vg pnzgyi lzing, de ezeket az fatrvny tovbbra is lesen elklnti. Azon gyletekben, amikor a lzingbevev tulajdonszerzse mr a szerzds megktsekor biztos (zrt vg lzing), azt termkrtkestsknt; ahol pedig a futamid kezdetn nem biztos a tulajdonszerzs (nylt vg lzing), azt szolgltatsnyjtsknt kezeli a jogszably (fatrvny 10. a) pont, 13. (1) bekezds). Az albbiakban az egyes konstrukcikra vonatkoz fa-rendelkezseket mutatjuk be.
III.1. Zrt vg pnzgyi lzing
1. Termkrtkests
Az fatrvny 10. a) pontja alapjn termk rtkestsnek minsl a termk birtokbaadsa olyan gylet alapjn, amely a termk hatrozott idre szl brbeadsrl vagy rszletvtelrl azzal a kiktssel rendelkezik, hogy a jogosult a tulajdonjogot legksbb a hatrozott id lejrtval, illetleg az ellenrtk maradktalan megtrtsvel megszerzi.
A hivatkozott bekezds ugyan nem hasznlja a pnzgyi lzing fogalmat, de - tbbek kztt - a zrt vg lzingre is alkalmazand, hiszen a zrt vg lzing jellemzje, hogy a futamid vgn, az utols trleszt rszlet/lzingdj megfizetsvel a lzingelt eszkz tkerl a lzingbe vev tulajdonba.
2. Adfizetsi ktelezettsg keletkezsnek idpontja
Az fatrvny 55. (1) bekezdse alapjn az adfizetsi ktelezettsget annak a tnynek a bekvetkezse keletkezteti, amellyel az adztatand gylet tnyllsszeren megvalsul. Minden olyan esetben, amikor egy gylettpus teljestsi idpontjra vonatkozan az fatrvny az 57-64. -aiban nem tartalmaz az ltalnostl eltr szablyt, a fszably, azaz az fatrvny 55. (1) bekezdse alkalmazand. (Megjegyzend, hogy az fatrvny 10. a) pontjra vonatkozan az 58. alkalmazst az 58. (3) bekezds kifejezetten kizrja.)
Azltal, hogy a zrt vg lzinggyleteknl az fatrvny 10. a) pontja alapjn mr a birtokbaads tnye termkrtkestsnek minsl, a birtokbaads idpontja lesz a teljestsi idpont. A zrt vg pnzgyi lzing esetn a birtokbaadskor ll be a teljes tkersz vonatkozsban a lzingbead forgalmi ad fizetsi ktelezettsge, viszont a ksbbiekben a fizetend lzingdjakat ltalnos forgalmi ad mr nem terheli. A bizonylatols a fentebbiek szerint egyetlen fatrvny szerinti szmla kibocstsval trtnik, a tovbbi kifizetsek tekintetben nem kell szmlt killtani.
3. Az ad alapja
Az fatrvny 65. -a alapjn termk rtkestse esetn az ad alapja - fszablyknt - az a pnzben kifejezett ellenrtk, amelyet a jogosult kap vagy kapnia kell akr a termk beszerzjtl, akr harmadik szemlytl.
3.1. Elszmolsi ktelezettsggel tvett sszeg
Az fatrvny 71. (1) bekezds c) pontja szerint nem szmt az adalapba az a pnzsszeg, amelyet az adalany a termk beszerzjtl, szolgltats ignybevevjtl - mint az thrtott kltsg igazolt vgs viseljtl - kap, feltve, hogy az gy kapott sszeget az adalany sajt nyilvntartsban elszmolsi ktelezettsgknt tartja nyilvn. Ezek gyakorlatilag olyan kltsgek, amelyeknek viselsre eredetileg is a lzingbevev kteles, a lzingbead pedig a lzingbevev nevben s javra eljrva kapcsoldott bele az elszmols folyamatba. Ilyen tpus kltsgek pldul a lzingbevev helyett fizetett regisztrcis ad, a lzingbevev ltal kttt biztostsi szerzds alapjn a lzingbead ltal fizetett biztostsi dj.
3.2. Jrulkos kltsgek
Az adalap megllaptsa sorn lnyeges az fatrvny azon szablya is, amely szerint az ad alapjba beletartoznak azok a jrulkos kltsgek, amelyeket a termk rtkestje, szolgltats nyjtja hrt t a termk beszerzjre, szolgltats ignybe vevjre, gy pl. klnsen a kzvettssel s biztostssal sszefgg kltsgek (fatrvny 70. (1) bekezds b) pont).
A lzinggylet specilis joggylet, hiszen egyms mellett trtnik egy adkteles (esetenknt admentes) termkrtkests, vagy szolgltatsnyjts, tovbb egy adlevonsra nem jogost admentes hitelezsi tartalm szolgltats teljestse. ppen ezrt krdses lehet, hogy egy - a lzinggylethez - jrulkosan kapcsold kltsg vajon az alapgylet, vagy pedig az admentes hitelezsi gylet adalapjba pl be, azaz melyik fa-rendszerbeli megtlst osztja.
Az elhatrols az albbi rendez elvek segtsgvel lehetsges:
a) Abban az esetben, ha valamely kltsg egyrtelmen a lzing trgyul szolgl termkre, szolgltatsra vonatkozik, ahhoz kapcsolhat, akkor az az alap termkrtkests, szolgltatsnyjts adalapjba pl be, azaz osztja annak fatrvny szerinti admrtkt.
Ide tartozik pl. a lzing trgyt terhel krnyezetvdelmi termkdj, vm, vagyonszerzsi illetk, tovbb az zemanyagkrtya kltsgei, a trolsi dj, az autplya matrica ellenrtke.
Amennyiben a lzinggylet termkrtkestsi, szolgltatsnyjtsi rsze adkteles, akkor az adalapba ilyen mdon bepl kltsget terhel elzetesen felszmtott ad, amennyiben az felmerlt - a levonsi felttelek figyelembe vtelvel - levonhat.
b) Amennyiben a jrulkos kltsg egyrtelmen a hitelnyjtsi jogviszonyt megtestest szolgltatsrszhez kapcsolhat, akkor ez a jrulkos kltsg az admentes hitelnyjts adalapjnak rszt kpezi, gy admentesen hrthat tovbb, ilyen kltsg lehet pl. az rtkbecsls, vagy a hitelbrlat ellenrtke. Abban az esetben, ha az adott kltsgelem elzetesen felszmtott adt tartalmazott - figyelembe vve az fatrvny 120. -nak felvezet szvegt - ez az adsszeg nem vonhat le.
c) Azokban az esetekben, amikor egy jrulkos kltsgrl nem dnthet el egyrtelmen, hogy a lzinggylet melyik elemhez kapcsoldik, akkor a kvetkezk szerint kell meghatrozni, hogy az adott kltsg az adkteles vagy az admentes gylet adalapjba ptend-e be:
ca) Az olyan kzvetlen kltsgek esetn, amelyeket a lzingbe ad sajt nevben s sajt javra vesz ignybe - mivel a lzingbe ad f clja a hitel kihelyezse, ezrt az ilyen kltsgek a hitelgylet megvalsulst, teljestst szolgljk - ezrt ezek az admentes hitelnyjts adalapjba plnek be, ami egyben azt is jelenti, hogy az esetlegesen ezekhez kapcsold elzetesen felszmtott ad nem vonhat le. Ilyen kltsg lehet pl. a behajtsi kltsg a lzinggylet meghisulsa esetn. Emellett - br a lzingbeadnl ez nem beszerzett s tovbbszmlzott ttel - de felmerlhetnek mg az albbi kltsgek, melyek szintn az admentes rsz adalapjba tartoznak: kezelsi kltsg, lezrsi dj (eltrleszts, vagy meghisuls esetn), szerzdsktsi dj.
cb) Azokban az esetekben, ha a jrulkos kltsgnek minsl mellkszolgltatst a lzingbe ad a sajt nevben, de a lzingbe vev javra veszi ignybe - tekintve, hogy a lzingbe vev f clja nem a hitel ignybe vtel, hanem a lzingelt termk megvsrlsa, vagy brlete - ezrt ezekben az esetekben a mellkszolgltats az alapgylet adalapjba pl be, ami okn az ezen kltsgekhez kapcsold elzetesen felszmtott ad a levonsi felttelek figyelembe vtelvel levonhat, amennyiben az alapgylet adkteles.
A jrulkos kltsgekre megfelel plda a biztostsi dj, feltve, hogy az nem elszmolsi ktelezettsggel tvett sszeg (lsd 3.1. pontot). A lzinggylet kapcsn fizetsre kerl biztostsi dj fa-rendszerbeli megtlse attl fggen alakul, hogy a biztostsi dj fizetsre milyen cmen s milyen mdon kerl sor.
a) Abban az esetben, ha a biztostsi szerzdst a lzingbe vev kti meg a biztostval, azonban az esedkes biztostsi djakat pnzgyi rtelemben a lzingbe ad fizeti meg a biztost fel, amelyet a lzingbe vevvel termszetesen megtrttet, akkor a biztostsi dj a lzingbe adnl az fatrvny 71. (1) bekezds c) pontja szerinti elszmolsi ktelezettsggel beszedett pnzsszeg, amely nem kpezi az fa alapjt. Ide tartozik pl. az az eset, amikor a ktelez gpjrm felelssgbiztostst a lzingbe ad a lzingbe vev nevben kti meg a biztostval, illetve a lzingbe vev sajt nevben kti meg a biztostval, de a lzingbe ad - fknt azrt, hogy a biztostsi dj megfizetst ellenrizni tudja - pnzgyileg sajt maga fizet a biztost fel, a kifizetett sszeget pedig beszedi a lzingbe vevtl.
b) Amennyiben a biztostsi szerzdst a lzingbe ad kti meg sajt nevben a biztostval a lzingbe vev javra, akkor a biztostsi dj az alapgylet, azaz a termkrtkests, illetve szolgltatsnyjts adalapjba pl be, mert ez esetben a biztosts egyrtelmen a lzingelt termkhez, szolgltatshoz kapcsolhat. gy minsl pl. a lzingbe ad ltal a lzingbe vev javra megkttt vagyonbiztosts (pldul amikor a lzingbevev azzal bzza meg a lzingbeadt, hogy a lzingtrgyhoz kapcsold biztostst kssn, mint pl. a CASCO).
c) Amennyiben a lzingbe ad a sajt nevben, sajt javra kt biztostsi szerzdst, s az kzvetlenl nem a lzing trgyul szolgl termkre, szolgltatsra vonatkozik, akkor a biztosts a hitelgylethez kapcsoldik, gy annak adalapjba ptend be. Ide tartoznak az olyan biztostsi konstrukcik, amelyet a lzingbead nem a lzingbevev megbzsbl kttt meg, pl. a hitel biztostsa miatt kttt biztostsi szerzds.
d) A gyakorlatban elfordulnak olyan esetek, amikor a lzingbe ad a biztostsi szolgltatst kapcsolt termkknt nyjtja, azaz pl. kedvezbb felttelekkel kti meg a lzingszerzdst, ha az gyfl nla valamilyen a lzinggylethez kzvetlenl nem kapcsold, nll biztostsi szerzdst kt (pl. szakmai felelssgbiztostst, letbiztostst). Ezekben az esetekben azonban a biztostsi szolgltats nem kapcsoldik a lzinggylethez, attl elklnlt nll gyletknt kezelend, gy az adott biztostsi szolgltatsra vonatkoz szablyokat kell alkalmazni.
4. gynki jutalk
Pnzgyi lzing ms nevben s javra trtn kzvettse esetben felmerl az gynki jutalk fa megtlsnek krdse, hiszen az fatrvny 86. (1) bekezds b) pontja alapjn csak a hitel-, pnzklcsn s egyb, ilyen jogviszonyt megtestest szolgltats (egytt: hitel) nyjtsa s kzvettse mentes az ad all.
Abban az esetben, ha a lzingbe ad hitelnyjtsi szolgltatst fggetlen gynk kzvetti, akkor az gynki szolgltats az fatrvny 86. (1) bekezds b) pontja alapjn mint hitelkzvetts, admentes.
Ms a helyzet, ha az gynki kzvettst az nyjtja, aki egyben a termket is rtkesti a lzingbe ad fel. Ezekben az esetekben ugyanis az eredeti rtkest kt gyletet is teljest, egy termkrtkestst, illetve egy hitelkzvettst. Abban az esetben, ha a hitel kzvettse a termkrtkestshez kapcsoldik, azaz a kzvetts teljestsi idpontja s a termkrtkests teljestsi idpontja egymssal megegyezik, teht egy idben trtnik, akkor az eredeti rtkestnl a hitelkzvetts a termkrtkestshez kapcsold jrulkos kltsg, gy annak adalapjba tartozik az fatrvny 71. (1) bekezds b) pontja alapjn, ugyanakkor - mivel ez esetben a lzingbe adnl a termk adalapjba tartoz gynki jutalk az alapgylethez kapcsoldik - az fa levonhat.
Elfordulnak azonban olyan esetek, amikor a lzingbe ad pldul olyan felttellel kti meg a hitelkzvettsre irnyul szerzdst, hogy az gynki jutalk csak abban az esetben jr, ha a lzingszerzds legalbb 6 hnapja folyamatosan fennll, ugyanakkor a 6 hnap elteltvel a kihelyezett hitelhez igazodva, pl. havonknti bontsban fizetik az gynki jutalkot. Ilyen esetben az gynki szolgltats elvlik a termkrtkeststl, hiszen idben is ksbb teljesl, gy nem minslhet annak jrulkos kltsgeknt. Ebben az esetben a hitelnyjts kzvettse nll szolgltatsknt kezelend s az fatrvny 86. (1) bekezds b) pontja szerint admentes.
III.2. Nylt vg pnzgyi lzing
1. Szolgltatsnyjts
A nylt vg lzing abban tr el a zrt vgtl, hogy a futamid vgn a lzingelt eszkz nem megy t automatikusan a lzingbe vev tulajdonba, de a vevnek lehetsge van arra, hogy az eszkz tulajdonjogt megszerezze. Ebben az esetben az gylet elejn mg nem tudhat biztosan, hogy a ksbbiekben trtnik-e tulajdonszerzs, ezrt termkrtkests cmn az ilyen tpus gylet nem adztathat. Ekkor az fatrvny 13. (1) bekezdse alapjn szolgltatsnyjtsnak tekintend mind az alapgylet, mind pedig az alapgylethez kapcsold pnzgyi szolgltats.
Az fatrvny 2008. janur 1-tl hatlyos szablyai alapjn a brleti szerzdsen alapul jogviszony mellett minden olyan gylet brbeadsnak (brbevtelnek) minsl az fa rendszerben, amelynek tartama alatt a jogosult az ellenrtk egszt vagy tlnyom rszt a termk idleges hasznlatrt trti vagy trteni kteles a ktelezettnek (fatrvny 259. 4. pont).
A brleti jogviszony ilyen fogalmi meghatrozsa szerint a tulajdonjog tszllst nem automatikusan eredmnyez nylt vg lzinggylet ltalnos forgalmi adzsi szempontbl brbeadsnak tekintend.
2. Adfizetsi ktelezettsg keletkezse
Az fatrvny 58. (1) bekezdse gy rendelkezik, hogy termk rtkestse, szolgltats nyjtsa esetben, ha a felek rszletfizetsben vagy hatrozott idre szl elszmolsban llapodtak meg, teljests az ellenrtk megtrtsnek esedkessge, amelyre az adott rszlet vagy elszmols vonatkozik.
A szolgltatsnyjtsra vonatkoz adfizetsi ktelezettsg keletkezse a fent emltett trvnyhely tekintetben az egyes rszkifizetsek esedkessgekor ll fenn. Mivel a lzing futamidejnek vgig a lzingtrgy vonatkozsban nem trtnik tulajdonvltozs, ezrt az gylet brbeadsnak minsl, gy a lzingbead kln-kln minden lzingdjrl killtott szmlban kteles a lzingdjat megbontani kamat- s tkerszre. Nylt vg lzing esetben a bizonylatolst a lzingdjak gyakorisga hatrozza meg, annyi fatrvny szerinti szmla lesz, ahny rszletben fizeti meg a lzingbevev a lzingdjat.
3. Az ad alapja
A fentebb kifejtett alapelvek mentn a nylt vg lzing is elklnthet kt szolgltatsnyjtsra, ti. a brbeadsra (azaz az alapgyletre), illetve a hitelezsi jogviszonyt megtestest, admentes pnzgyi szolgltatsra. Mivel az alapgylet ellenrtke a nylt vg pnzgyi lzingnl is a tkersz, a fizetend ad alapja az esedkes lzingdjakban foglalt tkersz.
Az ad alapjba beletartoz egyb jrulkos gyletek tekintetben a zrt vg pnzgyi lzingnl kifejtettek rtelemszeren alkalmazandk.
IV. Az operatv lzing helye az fatrvnyben
Az fatrvny szemlletben az operatv lzing (azaz a pnzgyi lzingtl eltr lzinggylet) brletnek minsl (259. 4. pont), gy a pnzgyi lzinggel kapcsolatos fentebbi szablyokat azzal az eltrssel kell az operatv lzingre vonatkoztatva rtelmezni, hogy az operatv lzingnl nincs olyan pnzgyi jelleg gylet, amely admentessget lvezne, gy az operatv lzing keretben nyjtott szolgltats teljes egszben fa-kteles gylet, feltve, hogy a brbeads fa kteles. Az gyletre vonatkozan az adfizetsi ktelezettsg teljestse a nylt vg lzinghez hasonl mdon llapthat meg. A jrulkos szolgltatsok ez esetben a brlet adalapjba plnek be, gy a brlet adjogi megtlse lesz tekintetkben az irnyad.
Az operatv lzing/brlet esetn is felmerlhetnek az operatv lzingbe-, brbeadnl olyan szolgltatsok s termkrtkestsek kltsgei, melyek viselsre eredetileg is a lzingbe-, brbevev kteles, a brbead csakis a brbevev nevben s javra eljrva kapcsoldott bele az elszmols folyamatba. Ezen kltsgek ellenben kapott elszmolsi ktelezettsggel tvett ellenrtkek nem szmtanak az ad alapjba. (Ilyen tpus kltsg pldul a lzingbe-, brbevev nevben s javra kttt biztosts dja.)
Ezen kvl lteznek olyan brbead s brbevev kztti elszmolsok is (mint pldul a lzingtrgyban keletkezett, biztost ltal meg nem trtett kr brbevev ltal trtn megtrtse), amelyek nem minslnek az fatrvny szerinti termkrtkestsnek, vagy szolgltatsnyjtsnak, ezrt az fatrvny alkalmazsi hatlyn kvl esnek.
V. A lzingtrgy beszerzshez kapcsold adlevonsi jog
Az fatrvny 124. (1) bekezds d) s h) pontjai alapjn alapesetben nem vonhat le a szemlygpkocsit, valamint a lakingatlant terhel elzetesen felszmtott ad.
Ugyanakkor az fatrvny 125. (1) bekezds a) s b) pontjai alapjn az ad mgis levonhat, ha termk igazoltan tovbbrtkestsi clt szolgl, lakingatlan esetn pedig tovbbi felttel, hogy a lakingatlan tovbbrtkestse is adktelesen trtnjen.
A fentieken tl az fatrvny 125. (2) bekezds b), c) s d) pontja alapjn az fa akkor is levonhat, ha az adalany a termket, szolgltatst vllalkozsn bell igazoltan egszben vagy tlnyom rszben gy hasznostja, hogy azt brbe adja, lakingatlan esetn itt is felttel, hogy a brbeads adkteles legyen.
Az fatrvny 126. -a szerint annak igazolsa, hogy a szemlygpkocsi, valamint a lakingatlan hasznostsa legalbb tlnyom rszben adkteles brbeads sorn trtnik, olyan elklntett nyilvntarts alkalmazst ignyli az adalanytl, amely alkalmas az adlevonsi jog korltozsa alli mentesls - ott meghatrozott - feltteleinek egyrtelm, megbzhat s folyamatos kvetsre.
Szemlygpkocsik zrt vg lzingbe adsa esetn, amikor a lzingbevev tulajdonszerzse biztos - amennyiben az fatrvny 125. (1) bekezds a) pontja rtelmben teljesl a tovbbrtkestsi cllal trtn termkbeszerzs -, az adlevonsi jog rvnyesthet, vagyis a vtelrban felszmtott ad (mint ttelesen elklnthet beszerzs) levonhat. A tovbbrtkestsi cl teljesl, amennyiben a termket a lzingbead igazoltan sajt hasznlat, vagy egyb mdon trtn hasznosts nlkl adja zrt vg lzingbe, s az rtkestskori hasznlati rtk legfeljebb csak a kereskedelemben szoksos rtkvltozs miatt tr el a szerzskori hasznlati rtktl (fatrvny 259. 22. pont). Az adlevonsi jog rvnyestshez a tovbbrtkestsi cl a beszerzett szemlygpkocsi zrt vg pnzgyi lzingjre vonatkoz szerzdssel igazolhat.
A szemlygpkocsik nylt vg lzingjre, vagy brbeadsra (operatv lzingjre) vonatkoz, adlevonsi jog korltozsa alli kivtelekrl az fatrvny 125. (2) bekezds b) pontja rendelkezik. Ezen szakasz rtelmben a szemlygpkocsira elzetesen felszmtott ad a lzingbead ltal abban az esetben vonhat le, ha azt az adalany igazoltan egszben vagy tlnyom rszben, gy hasznostja, hogy brbe adja. A 125. alkalmazsban tlnyom rsz alatt az adlevonsi jog korltozsa alli mentesls feltteleinek - egy sszeren megllaptott idtartam tlagban - legalbb 90 szzalkos teljeslse rtend. Ezen felttel teljeslse fennll, amennyiben a nylt vg lzingbe vagy brbe adott szemlygpkocsit a lzingbead annak az idszaknak, amg a szemlygpkocsi a tulajdonban van, legalbb 90 szzalkig terjed idtartamra brbe adja, illetve a brbeadson kvl az adott idtartamban igazoltan 10 szzalkot meghaladan sajt hasznlatra, vagy egyb mdon nem hasznostja. Az emltett szzalkrtk teljeslsnek vizsglathoz az sszeren megllaptott idtartam meghatrozsakor nem kell figyelembe venni azt az idszakot, vagy idszakokat, amely idszak tekintetben az adalany nem rendelkezik az eszkzre vonatkoz brleti, vagy lzingszerzdssel, de a szemlygpkocsit (pldul zemkptelensg, szervizels vagy egyb okbl) igazoltan nem hasznostja, vagy hasznlja. (Ez vonatkozik arra is, amikor a lzingszerzds meghisulsa miatt a lzingbead a szemlygpkocsit visszavette, de sajt clra nem hasznostja.) Mivel a szemlygpkocsi beszerzsekor elre nem igazolhat, hogy a lzingbead a teljes idtartamra vonatkozan biztosan teljesti az adlevonsi jog korltozsa alli mentesls felttelt, ezrt a felttel valszn teljeslse igazolhat az eszkzre vonatkoz, rvnyes brleti szerzdssel, vagy annak igazolsval, hogy az adalany az eszkzt nem hasznostja. A szemlygpkocsi hasznostsa mdjnak, mrtknek igazolsra tnyilvntarts, fuvarlevl szerinti kilomterfuts, vagy ms nyilvntarts szolglhat.
Amennyiben a szemlygpkocsik nylt vg lzingbe adsa esetn az eszkz a lzing idtartama alatt vgig a lzingbead tulajdonban, de a lzingbevev birtokban van, gy ebben az esetben nem szksges a brbeads 90 szzalkos teljeslsnek vizsglata, mivel teljesl az a felttel, hogy az eszkzt egszben (100 szzalkos teljeslsig) brbe adjk. Termszetesen az, hogy a lzing esetn alapvetnek lehet tekinteni a 90 szzalkos teljeslsi arnyt, nem jelenti azt, hogy ennek igazolsa a lzingbe adtl nem kvetelhet; azaz a lzingbeadnak folyamatosan s minden lzingtrgyra kiterjeden olyan nyilvntartst kell vezetnie, amely alkalmas az adlevonsi jog korltozsa alli mentesls feltteleinek egyrtelm, megbzhat s folyamatos kvetsre.
A korltozs alli kivtelekre vonatkoz felttelek alapjn lakingatlanok beszerzsekor tterhelt ad csak abban az esetben vonhat le, ha a beszerzs adkteles tovbbrtkestsi clt szolglt, vagy az ingatlant az adalany egszben vagy tlnyomrszt adktelesen brbe adja. A szablyozs rtelmben a lzingbead ltal levonhat az ad, amennyiben a lakingatlant azrt szerzi be, hogy azt zrt vg lzing keretben - az fatrvny szerinti tovbbrtkestsi cl teljeslsvel - rtkestse, illetve nylt vg lzingbe vagy brbe adja - az egszben, vagy tlnyom rszbeni brbeads felttelnek teljeslsvel - feltve, hogy mindegyik esetben a lakingatlan adktelesen rtkesl, vagy adktelesen kerl brbeadsra. (Ezen rendelkezs nagyban hasonlt a szemlygpkocsi lzingjre vonatkoz - fentebb ismertetett - szablyokhoz.)
Tekintettel arra, hogy a pnzgyi lzing esetben lteznek ttelesen el nem klnthet kltsgek (pl. kzzemi kltsgek, adminisztratv kltsgek), amelyek az adkteles s az admentes tevkenysg rdekt is szolgljk, s nem kthet kzvetlenl egyik tpus rsztevkenysghez sem, gy ezen kltsgek adlevonsra az fatrvny - elzetesen felszmtott ad levonsra vonatkoz - 123. -nak rendelkezsei vonatkoznak.
(az fatrvny 10. a) pontjhoz, 13. -hoz, 120. -hoz, 124-125. -aihoz)
(Pnzgyminisztrium Forgalmi adk, Vm s Jvedki Fosztly 4502/2008. - APEH gyflkapcsolati s Tjkoztatsi Fosztly 1559739166)