A vlaszts minden esetben ktelez, ha forintban vezetjk knyveinket s valuts vagy devizs gylet fordul el a tevkenysgnk sorn. (Nem minsl ilyennek, ha olyan szerzdst ktnk, amely ugyan deviza-alap, de a szmlzs s a fizets is forintban trtnik. Pldul brleti dj 20 eur/ngyzetmter, s a megllapodott idpont szerinti forintrfolyamon szmlznak.)
A valutakszlet, a devizaszmln lv deviza, a klfldi pnzrtkre szl kvetels, befektetett pnzgyi eszkz, rtkpapr (egytt: klfldi pnzrtkre szl eszkz), illetve ktelezettsg forintrtknek meghatrozsakor a valutt, a devizt - a vlasztott - hitelintzet ltal meghirdetett devizavteli s deviza-eladsi rfolyamnak tlagn, vagy a Magyar Nemzeti Bank ltal kzztett, hivatalos devizarfolyamon kell forintra tszmtani. (ltalnos mdszer.)
Ettl a szablytl el kell trni, ha a hitelintzet, illetve a Magyar Nemzeti Bank ltal nem jegyzett s nem konvertibilis valutt, ilyen valutra szl eszkzket s ktelezettsgeket kell forintra tszmtani. Ez esetben a valuta szabadpiaci rfolyamn, - ennek hinyban, orszgos napilapban a vilg valutinak rfolyamrl kzztett tjkoztat adatai alapjn, - a vlasztott hitelintzet vagy a Magyar Nemzeti Bank ltal jegyzett devizra tszmtott rtket kell a hitelintzet ltal jegyzett deviza devizavteli s deviza-eladsi rfolyamnak tlagn vagy a Magyar Nemzeti Bank ltal kzztett, hivatalos devizarfolyamn forintra tszmtani.
A klfldi pnzrtkre szl eszkzk s ktelezettsgek forintra trtn tszmtsnl, a devizavteli s deviza-eladsi rfolyam tlaga helyett, valamennyi klfldi pnzrtkre szl eszkz s ktelezettsg egysgesen rtkelhet csak devizavteli vagy csak deviza-eladsi rfolyamon is. Az ltalnos szablyok szerinti rtkelstl eltr rtkelsbl add klnbzetet viszont a kiegszt mellkletben be kell mutatni. E vlaszts felttele az is, hogy az ltalnos rtkelsi elrs alkalmazsnak az eszkzkre s a forrsokra, illetve az eredmnyre gyakorolt hatsa jelents legyen, s emiatt a megbzhat s vals sszkp kvetelmnye az ltalnos szablyok mellett nem teljeslne. Ebbl nyilvnval, hogy ezt a "helyettest" mdszert csak akkor vlaszthatjuk, ha meg tudjuk indokolni szmszerstve is, s a "jelents mrtk eltrst" definiljuk a szmviteli politiknkban. Ezen kvl a kiegszt mellkletben trtn bemutats miatt folyamatosan kt mdszerrel vgezzk az tszmtst. Egybknt ez biztosthatja annak bizonytkt, hogy a jelents eltrs mg mindig fennll.
A vlasztsi lehetsg szemlltetsre iderok egy azonos napra vonatkoz nhny rfolyamot:
1. sz. bank vteli: 224,51 eladsi: 243,21
2. sz. bank vteli: 233,38 eladsi: 234,78
3. sz. bank vteli: 226,81 eladsi: 240,83
4. sz. bank vteli: 223,11 eladsi: 239,29
MNB 233,41
Ebbl is ltszik, hogy nem mindegy, mit vlasztunk. Egszen komoly sszeg, eredmnyt mdost rfolyam-klnbzetnk keletkezhet, pedig a vllalkozs alaptevkenysge szempontjbl ezek lnyegben technikai jelleg ttelek.
A valutapnztrba bekerl valutakszletet, a devizaszmlra kerl devizt, a klfldi pnzrtkre szl kvetelst, befektetett pnzgyi eszkzt, rtkpaprt, illetve ktelezettsget a bekerls napjra, illetve a szerzds szerinti teljests napjra vonatkoz vlasztott devizarfolyamon tszmtott forintrtken kell a knyvviteli nyilvntartsba felvenni, kivve a forintrt vsrolt valutt, devizt, amelyet a fizetett sszegben kell felvenni, s amelynl a tnylegesen fizetett forint alapjn kell a nyilvntartsba vteli rfolyamot meghatrozni.
A pnzgyi mveletek egyb bevtelei kztt kell elszmolni a deviza- s valutakszletek forintra tvltsval kapcsolatos rfolyamnyeresget, valamint a klfldi pnzrtkre szl kvetelshez, befektetett pnzgyi eszkzhz, rtkpaprhoz s ktelezettsghez kapcsold, az zleti vben pnzgyileg realizlt rfolyamnyeresget. Ugyanennek a fordtottja rfolyamvesztesgknt a pnzgyi mveletek egyb rfordtsa.
Az rfolyamvlasztskor meg kell fontolni a vllalkozs sajtossgait, vagyis azt, hogy alapveten milyen devizs mveletei szoktak lenni, milyen idkznknt, s milyen irnyban. Pldul, ha valaki csak devizban rtkest, de minden ms gylete forintban trtnik, akkor a vlasztott bank tlagrfolyamnak (vteli s eladsi tlaga) hasznlata elgg torz kpet nyjthat. (Prbljk ki!)
Gondoljunk bele abba, hogy a cg devizrt rtkest. Az ltala megkapott devizt a bank megveszi tle a vteli rfolyam alkalmazsval. A cg viszont tlagrfolyamon knyvel. Ez a vllalkozs a devizapiacon mindig eladknt szerepel. Ilyen krlmnyek kztt mindig rfolyamvesztesge keletkezik, ami nem relis. Ennek a knyvelt rfolyamvesztesgnek a nagy rsze abbl addik, amit a devizavteli s az tlagrfolyam kztti klnbzet okoz. Egy ilyen cg esetben sokkal clszerbb a devizavteli rfolyamot hasznlni mg akkor is, ha ez tbbletszmtsok elvgzst vonja maga utn.
Ha valamely vllalkozs tevkenysgnek elltshoz zmben klfldi beszlltkat vesz ignybe, de az rtkestse forintalap, akkor az elzekhez kpest pont fordtott helyzet alakulhat ki. A cg a vlasztott bankjnak tlagrfolyamn knyvel, viszont a kifizetseit eladsi rfolyamon teljesti. Ahhoz, hogy kifizethesse a tartozsait, devizt kell vsrolnia.
Viszonylag kiegyenslyozott devizaforgalomnak kell teljeslnie egy adott vllalkozsnl ahhoz, hogy az tlagras nyilvntarts ne okozzon technikai rfolyam-klnbzetet.
Ezen fell pedig ettl az vtl jelentkezik mg az a technikai rfolyam-klnbzet is, amelyet az ltalnos forgalmi adrl szl trvny klnbz elrsai miatt kell elszmolnunk.
Viszonylag egyszer helyzetben vagyunk akkor, ha valuta vagy deviza beszerzsrl van sz, melynek ellenrtkt kzvetlenl a bankunknak fizetjk forintban. Ilyenkor olyan rfolyamon kell rtkelni, amennyit tnylegesen fizettnk rte forintban. Ebben az esetben teht nincs vlasztsi lehetsgnk. Kivtelt jelentenek azok a vllalkozsok, amelyek alkalmazzk a vals rtken trtn rtkelst, mert k a megszerzett valutakszletet vagy devizakszletet a szerzs napjra vonatkoz ltaluk vlasztott rfolyamon rtkelik, s gy rfolyam-klnbzetk keletkezik.
Ne feledjk azt sem, hogy ha a cg bankkrtyjval fizetnk klfldn, akkor sem vonatkoztathatunk el az ltalnos szablyoktl. Sok kisvllalkozsnak van ilyen gylete mg akkor is, ha rendszeres klfldi kapcsolatai nincsenek. rfolyam-klnbzet ebben az esetben is keletkezik.
A bankkrtys fizetskor gyakorlatilag megbzst ad a vev a szmlavezet banknak, hogy a fedezet erejig teljestsen kifizetst (tutalst) a kedvezmnyezett keresked vagy szolgltat szmlavezet bankja szmra. (A szakmban vita van arrl, hogy ez most ellegnek minsl, vagy pedig egy pnzgyileg azonnal teljestett technikai ktelezettsgrl van sz. Valjban nem lnek vele nyulat, hogy a 3-as szmlaosztlyban vagy a 4-es szmlaosztlyban nyitunk-e technikai szmlt. Egy kln szmla azonban mindenkppen szksges.)
Tudjuk azt, hogy ha bankkrtyval fizetnk klfldn, akkor a bankunk az adott ttelt utlag, egy ksbbi (elfordul, hogy egy-kt httel ksbbi) napra vonatkoz banki eladsi rfolyamon szmolja t s terheli meg forintbankszmlnkat. Ugyanakkor a beszerzs napjra vonatkoz devizs szmlval is rendelkeznk.
A klfldi beszerzsrt fizetett sszeget a beszerzs napjra (teljests) vonatkozan, a vllalkozs vlasztott rfolyamn kell forintra tszmtani, s egy technikai szmln - pldul a 479 Egyb rvid lejrat ktelezettsgek szmln vagy elleg szmln - nyilvntartani addig, amg a vev szmlavezet bankja megterheli a bankszmlnkat. A bankkivonatban szerepl adatok alapjn, az abban szerepl idponttal kell a pnzeszkzcskkenst ezzel a technikai ktelezettsg szmlval szemben - a deviza bekerlsi rfolyama szerinti rtken - elszmolni. Az gy keletkez rfolyam-klnbzetet pedig az ltalnos szablyoknak megfelelen a pnzgyi mveletek eredmnyben kell kimutatni.